پاسخ به سوال امید

ساخت وبلاگ

پاسخ به سوال امید .

سلام.استاد حاجي اگر امكانش هست در خصوص آبدهي و دانه دهي كبوتر پرشي در گرما توضيح دهيد البته با جزئيات چون تا جايي كه شنيده ايم بادام ومعجونهاي ديگه هم جهت ريكاوري به كبوتر داده ميشود.با تشكر

 

پاسخ:سلام بر شما دوست گرامی تغذیه کبوتر برگرفته از سالها تجربه و داشتن علم تغذیه با توجه به خواص غلات و دانه هاست ، کبوترداری علمی است که آموخته هایی را می طلبد از جمله هنر تغذیه کبوتر .

 برای تغدیه ابتدا باید کبوتر و یا کبوتران هدف را مشخص کنیم که در این فصل با توجه به در نظر گرفتن صورت سوالتان به شرح ذیل توضیح خواهم داد .

کبوتران برای تغذیه به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام تغذیه خاص خودشان را دارند و عبارت است از :

1-کبوتران تن : کبوترانی را که جفت انداخته اید برای تقویت نطفه ی تخم  که سبب آن جوجه ی خوب با عضلات عالی است ، در محیط تمیز و جدا از سایر کبوتران نگهداری می کنند در طول آماده سازی برای تخم گذاری ضمن تمیز بودن محیط و ظرف آب و محیط عاری از ترس و عصبی شدن  ، مولتی ویتامین به کبوتر خورانده می شود مولتی ویتامین ها در دو نوع مایع (قطره ای) و یا بصورت پودر وجود دارد که فقط از طریق آبخوری به کبوتر داده می شود. و در طول 15 روز یک مرحله 3 روزه به کبوتر داده می شود مقدار آن بستگی به تعداد کبوتران شما دارد به عنوان مثال مولتی ویتامین از نوع قطره ای 3 قطره  برای 25 عدد کبوتر کفایت می کند و از نوع پودر یک قاشق عسل خوری که غالبا کوچکتر از قاشق مربا خوری هست ، در 4 لیتر آب برای 25 کبوتر کفایت می کند ، ظمنا از دادن جو ، گندم ، برنج و عدس به این کبوتران تا زمان تخم گذاری پرهیز کنید. پس از تخم گذاری روش دان خود را تغییر دهید .

دان برای این دسته از کبوتران معمولا از دانه هایی به دلایل خواصی که دارند و برای آنها مفید هست استفاده می شود حال با توجه به خواص دانه ها این رسته از کبوتران خود را تغذیه نماید.

2-جوجه ها : کبوتران جوجه نیاز به تقویت دارند لذا دان هایی که رشد و فربگی آنها را فراهم می کند نیاز دارند

3-کبوتران جوجه دار : این رسته از کبوتران خود را بصورت ویژه به آنها رسیدگی کنید و در دو مرحله صبح و عصر به آنها دان دهید فراموش نکنید تحت هیچ شرایطی کبوتران خود را دانه مرغی ندهید که عواقب بسیار ناخوش آیندی دارد به کبوتران جوجه دار حتما نان خشک در کنار مخلوطی از دانه های مقوی از جمله ذرت ، سویا ، بادام ، عدس ، نخود و . . . بدهید ، گل شور بسیار مهم است اگر کبوتران خود را گل شور سنگ ریزه ندهید تلفات را بدنبال دارد ، بنده در کنار گل شور(خاک رس+بلغور+آب+نمک+مقداری ارزن و یا مقداری ذرت خورد شده+ماسه)از ماسه لب دریا استفاده می کنم ماسه ی دریا خواص و مزیتهای  بسیار زیادی دارد.

4-کبوتران پرش : کبوتران پرش تغذیه ای حرفه ای را می طلبد ، این دسته از کبوتر ها را فقط عصر به عصر دان می دهند هرچند آب در طول شبانه روز در اختیار آنها قرار دارد مگر دو ساعت قبل از مسابقه آب را از جلوی آنها بر داشته ، نیم الی یک ساعت بعد از پایان پرواز آب را در جلوی آنها قرار دهید عمده دانه ی این کبوتران ارزن می باشد.

  خواص برخی دانه ها به شرح زیر می باشد (با توجه به خواص دانه ها ، تغذیه کبوتران خود را پی بگیرید):

1-بادام ) معمولا بادام در دو نوع تلخ و شیرین وجود دارد ، نوع شرین و خشک به دلیل اینکه سبب افزایش هوش و قدرت بینایی فربگی کبوتر می شود و سرشار از ويتامين ب1، ب2 ، قند،كلسيم است و همچنین سبب نرم شدن سینه و پرها و پاک کننده روده ها می باشد ، بادام به دلیل داشتن آهک و فسفر، غدایی عالی برای کبوتر است علاوه بر آن تسکین کننده دستگاه تنفسی و نیرو بخش است که با مخلوط سایر دانه ها که پی میگیریم در اول صبح به کبوتر داده می شود و سلامتی نطفه موجود در تخم را تضمین می کند

2- ماش)منبع تامین پروتئین است و میزان اسیدفولیک آن بسیار بالاست و درمان کننده ی خوبی برای اسهال کبوتر می باشد .

3-عدس (

عدس منبع غنی پروتئین  است؛ علاوه بر پروتئین، عدس حاوی اسیدهای آمینه مختلف، ویتامین‌های گوناگون از جمله ویتامین B و مواد معدنی‌ای همچون آهن، کلسیم و فسفر است لذا دان بسیار مقوی برای کبوتر می باشد ، این دان را بعد از تخم گذاری به کبوتر بدهید بهتر است چرا که میل جنسی کبوتر را کاهش می دهد .

4-باجره

باجره از جمله دانه هایی است که در سیستان و بلوچستان از طریق پاکستان وارد می شود و سرشار از پروتوئین است ، لذا با توجه به نوع زراعت به انواعی طبقه بندی شده که به شرح زیر می باشد :

1 باجره دانه ای (Grain sorghum) : این نوع باجره بشتر برای تولید دانه کشت میشود، البته بعضی ورایتی های آن به منظور تولید علوفه سبز وسیلونیز استفاده میگردد. بعضی از ورایتی های آن عبارت اند از:

Ø     کفیر (Kafir) : این ورایتی منشه افریقای جنوبی داشته و خوشه های آن استوانه ای شکل ، متراکم و رنگ دانه آن سفید ،صورتی و یا سرخ میباشد. این ورایتی برای تولید دانه وتهیه علوفه کشت میشود.

Ø     هگاری (Hegari) : این ورایتی منشه آن سودان بوده، خوشه تخم مرغی شکل ، دانه های سفید وساقه های فرعی زیادی تولید میکند. برای تولید علوفه بشتر استفاده میگردد.

Ø     میلو (Milo) : منشاء آن شرق افریقا است، خوشه آن داسودار، متراکم  ودانه آن درشت ورنگ سفید ویازرد را دارا میباشد. این ورایتی قد کوتاه بوده وبیشتر بخاطر تولید دانه کشت میشود.

Ø     دورا (Dura) : دورا خوشه های کرکدار وداسو دار دارد. شکل دانه گرد ویا عدسی میباشد. منشاء این ورایتی شمال افریقا میباشد.

Ø     شالو (Shallu) : این ورایتی خوشه های سستی دارد. دانه آن بیضوی شکل بوده وبه رنگ سفید میباشد. این ورایتی بشتر درهند کشت میشود.

Ø     کائولیانک (Kaoliang) : دارای ساقه های باریک وخشک بوده ، دانه های آن کوچک وبه رنگ سفید ویا قهوه ای میباشد. این ورایتی بشتر درچین کشت میشود.

2 باجره قندی (Sweet Sorghum) : این نوع باجره ساقه آبدار وشیرین دارد وبشتر به منظور تولید سایلج ومایعات قندی کاربرد دارد.

3 باجره علوفه ای (Grass Sorghum) : جهت تهیه علوفه کشت میشود، سودان گراس (Sudan grass ) و جانسون گراس (Jansongrass) یا قیاق از انواع سورگوم علوفه ای میباشد. این نوع باجره بشتر جهت تهیه علوفه سیلو وچراگاه کاربرد دارد. بقسم وحشی دراکثر جاها سبز میکند وبسیارمقاوم میباشد.

4 باجره جارویی (Broom Sorghum) : طول خوشه ویا Panicle آن زیاد بوده وبه طول 30 تا 90 سانتی متر میباشد، برای تولید جارو کشت میگردد.

5 باجره مومی (Waxy Sorghum) : اندواسپرم این نوع مقدار قابل توجهی موم دارد، که برای تولید جسپ ها بکارمیرود.

4-گاودانه
 گاودانه؛ دانه‌ای است مدور به قدر نخودی کوچک و تیره رنگ مایل به سرخی و زردی و طعم آن تلخ که مخصوصا جوجه کبوتر را فربه می‌کند.
گاودانه پاک کننده سینه و شش است و برای رفع مشکلات تنفسی کبوتر مفید است علاوه بر همه چی فربه کننده قوی نیز هست و سبب تحریک قوای جنسی کبوتر نیز می شود . محلول آن برای از بین بردن کک و مک های کبوتر مفید است .

5-ذرت

ذرت سرشار از کالری است و بخش عمده‌ای از رژیم غذایی کبوتر را تشکیل می‌دهد.

ذرت منبع مستقیم اسیدفولیک، ویتامین B1, B5, C,E ، منیزیم و فسفر است.
7-برنج
 برنج همچون ديگر غلّات ، از مواد معدني تشکيل شده است . برنج عبارتست از فسفر ، پتاسيم ، منيزيم و مقدار کمي کلسيم ، آهن ، گوگرد ، سديم و منگانز.برنج سرد است و تخم گزاری کبوتر را به تعویق می اندازد و یا سبب میشود مدت طولانی تخم نگذارد .

ارزن

خواص و مضراتی برای کبوتر دارد
ارزن که به نام های :گال کنجورس- باجرا- فیجارس- ارزن اتنی- کلا- شوشر-جاروس- دخن- الم گاروسو دری نیز معروف می باشد،دارای طبع سرد وخشک است.
موارد استفاده :
ارزن دارای خاصیت ضد نفخ- قابض- زیادکننده ی ادرار تصفیه کننده ی خون نرم کننده اخلاط سینه می باشدهمچنین از آن در مواردی مانند: وجود خون در مدفوع تخم گزاری سخت اسهال افسردگی تنظیم حرارت بدن و تقویت نطفه تخم استفاده می کنند .
مضرات:

      
1-زیاده روی ومصرف بی رویه ارزن موجب ناراحتی سنگدان واختلال درنیروی جنسی می شود
  2-کبوتران تن مجاز به مصرف ارزن نمی

 باشند ،زیرا موجب نطفه ناسالم در تخم می گردد

گندم

گندم ، همين دانه ريزى كه به صورت نان و يا شكلهاى ديگر مورد مصرف عموم قرار مى گيرد، از جمله دانه هايى است كه املاح و عناصر بسيارى را در خود دارد. پس چه بهتر كه شما هم با خواص آن آشنا شويد.
گندم چه دارد؟
در گندم املاح معدنى و عناصر كاتاليتيك فراوان وجود دارد مثل : كلسيم ، منيزيوم ، سديم ، پوتاسيوم ، كلر، گوگرد، فلوئور، سيليسيوم ، مس ، منگنز، كوبالت ، يد، آرسنيك ، چربى فوسفوردار، روى ، نشاسته ، ويتامين ((آ، ب 1))، ((ب 2))، ويتامين ((ا)) كه در جوانه گندم به وجود مى آيد و ويتامينهاى ((كا)) ((د))، ((پ پ ))، مخمرها و دياستازها.

سویا :

سویا از چین به نقاط دیگر دنیا راه یافته است و به‌طور وحشی در آن كشور وجود سویا در حدود ۳۵۰۰ نوع مختلف دارد كه هر كدام آب و هوای مخصوصی را می‌خواهد.

 B بسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین‌های C,D,E,K و كمی كاروتن می‌باشد. سویا همچنین دارای كلروفیل و آنتی‌بیوتیكی به‌نام كاناوالین نیز هست

دانشمندان موفق شده‌اند كه از لوبیای سویا یك نوع آنتی‌بیوتیك ارزان‌قیمت تهیه كنند كه مورومیكس نامیده می‌شود و باكتری‌های مضر روده را از بین می‌برد‌

خواص نخود :

نخود تغذیه کاملی برای کبوتر می باشد . 


نخود گیاهی است یكساله و از خانواده حبوبات كه بلندی بوته آن به حدود 30 سانتیمتر می رسد
نخود یكی از حبوبات مغذی و انرژی زا و پر مصرف است.نخود بعلت دارا بودن اسید های آمینه مختلف ،‌ویتامین ها و مواد معدنی غذای بسیار خوبی است  
علاوه بر آن نخود كرم كش است.

اهم دانه هایی که می توانید به کبوتران خود بخورانید عبارت است از :

دانه های روغنی - غلات - ارزن - قلفه - تخم کتان - کنجد - قره ماش - کافشه - تخم کاهو - شاهدانه - هلر -  تخم کاهو - تخم برزک - تخم گشنیز - تخم ترب - تخم کافشه -تخم کتان اردبیلی و تخم کتان کانادایی - دان سیاه - ارزن ریز اراکی و ارزن ریز بیرجندی و ارزن ریز اصفهان - ارزن درشت - تخم کلم - تخم شلغم - تخم منداب - گلزا - گندم - سنگک - تخم جارو - ذرت - جو  - گاودانه  و تخمه افتاب گردان و یونجه .

توفیق از خداست

پاسخ به سوالات شرعی,پاسخ به سوالات شرعی اهل سنت,پاسخ به سوالات زنان,پاسخ به سوالات شرعی آنلاین,پاسخ به سوالات,پاسخ به سوالات دینی,پاسخ به سوالات پزشکی زنان آنلاین,...
نویسنده : بازدید : 24 تاريخ : شنبه 20 شهريور 1395 ساعت: 13:09